2010. november 18., csütörtök

A Google dokumentumok

A Google Dokumentumok egy webalapú irodai alkalmazáscsomag a Google-től, mely táblázatkezelőt, szövegszerkesztőt és prezentációkészítőt tartalmaz.Ajax és XML használatán alapul a Web 2.0 típuspéldájaként.

Dokumentumszerkesztő = Writely

A Writely egy G-mail postafiókkal elérhető webws dokumentumszerkesztő volt,amit integráltak a Google Dokumentumokba. Alkalmas csoportmunkában történő szövegszerkesztésre és az egyes dokumentumokhoz felhasználónkénti jogosultságokat lehet beállítani. Felhasználói felülete egy webböngészőben megjelenő WYSIWYG szövegszerkesztőé: a menük, gyorsbillentyűk, párbeszédablakok emlékeztetnek más grafikus szövegszerkesztőkére, mint a Microsoft Word vagy az OpenOffice.org.
A fájlok tárolására nem szabtak meg felső korlátot, de az egyes szöveges állományok nem haladhatják meg az 500 kilobájtot, a képek pedig a 2 megabájtot.A Google Docs szövegszerkesztőjének fontos képessége, hogy a benne készített fájlokat el lehet menteni a Microsoft Word-féle .doc formátumban, Postscript állományként, RTF-ként és ODF fájlokként, amiket aztán meg lehet nyitni, szerkeszteni vagy ki lehet nyomtatni számos irodai alkalmazáscsomaggal. A mentés lehetséges HTML és PDF formátumban is.
A Google Docsot integrálták blogszerverekkel, a Google saját Blogger szolgáltatásán kívül is. Egyszeri konfigurálás után a felhasználó gombnyomásra fel tudja küldeni az új post-ot a blogjára.

Táblázatkezelő = Spreadsheets

A Google 2006. június 6-án jelentette be az akkor még önálló Google Spreadsheets program tesztverzióját, a teszteléshez fel kellett iratkozni egy webcímen, majd a lehetőségek szerint a Google a jelentkezések sorrendjében e-mailben engedélyezte a hozzáférést. A Writely programjával való összevonás idején már Gmail postafiókkal is elérhető volt, később mindkettőt integrálták a Google Dokumentumokba.
Jellemzők:
* Automatikus mentés
* Képes az Excel (XLS) fájlok és CSV fájlok importálására.
* Képes exportálni Excel (XLS), CSV és HTML formátumokba.
* A táblázat e-mail üzenetben megosztható másokkal.
* Valós idejű csoportmunka szerkesztés közbeni chattel kiegészítve.
* Rendezés, formázás, matematikai függvények használata.
* A dokumentumok mappákba rendezhetők, köztük „vidd és dobd” használatával lehet mozogni
* Magyar nyelvű kezelőfelület
A Google Docs az asztali táblázatkezelők legtöbb alapfunkcióját tartalmazza, köztük a formázást, képleteket, rendezést.Jelenleg számos nehézség akadályozza, hogy a Google táblázatkezelőjét komolyan vehető alternatívaként lehessen kezelni. A nyomtatási funkció használhatatlan. Az importálás során elrontja az ékezeteket, és nem tud mit kezdeni azzal, hogy az Excel-féle CSV-ben a nyelvi beállításoktól függően nem csak vessző lehet (a magyarban például pontosvessző) az elválasztó karakter. A Google Spreadsheets nem érhető el minden böngészővel, például az Operával sem. A szoftver 2007. június 27-től számos nyelven, köztük magyarul is hozzáférhető.

Prezentációkészítő = Presently

2007. szeptember 18-án a Google bejelentette, hogy elkészült a „Presently” kódnevű bemutatókészítő alkalmazásuk is a Google Docs alkalmazáscsomaghoz. Lehetőség van Powerpoint formátumú (.PPT, .PPS) bemutatók feltöltésére, maximum 10 MB méretig.

A Google sikerének titka az előzőekhez képest

A Google előtt számos keresőmotor létezett(pl: Wandex, Aliweb, Lycos, Archie, stb.), melyek különböző módszerekkel kerestek a dokumentumok között. 1996-ban azonban a Standford Egyetemen Larry Page és Sergey Brin megalkotta a Google-t, ami a hivatkozási népszerűségét vizsgáló PageRank algoritmuson alapult. Ez a korabeli keresőkhöz képest nagyon fejlett volt.Sorrendezésének köszönhetően hamar kiszorította a versenytársait és 2001 körül egyeduralkodóvá vált. A PageRank segítségével a Google elemezni tudja a különböző oldalak közötti kapcsolatokat, és ennek segítségével sokkal relevánsabb találatokat tud visszaadni, mint más keresők.

De mi is az a PageRank?

A PageRank egy olyan algotitmus az informatikában, amely a hiperlinkekkel összekötött dokumentumokhoz számokat rendel (a számok neve szintén PageRank) azoknak a hiperlink-hálózatban betöltött szerepe alapján.A Google arra a feltételezésre épít, hogy a weboldalak készítői általában azokra az oldalakra linkelnek a saját lapjukról, amiket jónak tartanak, vagyis minden hiperlink felfogható egy-egy szavazatként a céloldalra. Minél több szavazatot kap egy oldal, annál fontosabb, de azt is figyelembe kell venni, hogy a szavazatot leadó oldal mennyire fontos. A PageRank a fontosság számszerűsítése.